Ułatwienia dostępu

Dominika Hapek wraz z uczestniczkami spotkania.

Debiuty w partycypacji

Debata społeczna

11.10.2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami powiatu chrzanowskiego, na którym została poruszona kwestia dostępu i możliwości zawodowych kobiet oraz potrzeb z tym związanych. Jest to kwestia istotna, bo kobiety niezależne finansowo, rzadko  doświadczają przemocy finansowej. Na spotkaniu zostały przedstawione wyniki ankiety przeprowadzonej w formie on-line. To pokazało, z jakimi trudnościami spotykają się kobiety chcące podjąć lub wrócić na rynek pracy.

Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego mieli możliwość wypełnienia anonimowej ankiety – ANKIETA

Myśl, która najlepiej pokazuje istotę budowania niezależności, oddaje zdanie jednej z pań:

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.

Spotkanie zawierało
4 moduły:

  1.  W jasny i przejrzysty sposób zostały przedstawione wyniki ankiety, w której mieszkańcy powiatu chrzanowskiego anonimowo podzielili się swoją opinią na temat możliwości zawodowych w swoim otoczeniu.

2. Prelegentki podzieliły się wiedzą, w jaki sposób poradziły sobie z trudnościami, które pojawiły się z wejściem czy podjęciem aktywności zawodowej. Pokazały możliwości do rozwoju, pozytywne aspekty przebranżowienia się oraz sposoby na poszukiwanie pracy.

3. Podczas warsztatów uczestniczki miały możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy w sposób praktyczny. Była to również doskonała możliwość wyjaśnienia wątpliwości, które się pojawiły.

4. Debata umożliwiła wymianę opinii, wyrażenie obaw dotyczących przyszłości, nadziei na utrzymanie pozytywnych aspektów oraz polepszenie sytuacji zawodowej kobiet powiatu chrzanowskiego. Ponadto pozwoliła ona spojrzeć na sytuację innym okiem, co, mamy nadzieję, pozwoli na wypracowanie jak najlepszych rozwiązań. 

Ponadto:

  • mamy, które przyszły z dziećmi, na czas spotkania mogły pozostawić maluchy pod opieką animatorki,
  • został zapewniony drobny poczęstunek.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicielek ZUS-u, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Urzędu pracy, co pozwoliło na merytoryczną rozmowę oraz na spojrzenie na poruszany problem z innej perspektywy.

Oto głos uczestniczek:

– Ale to był twój wybór, podjęłaś decyzję, chciałaś, nie bałaś się, czyli wiedziałaś czego chcesz na dzień dzisiejszy. Miałaś pomysł i po prostu go realizowałaś i to jest fajne.
– Mogę powiedzieć, bo ja pracowałam na etacie i w momencie myśli o  otwarciu działalności gospodarczej zwróciłam się do Urzędu Pracy, z racji tego, że wiedziałam, że tam będzie taki clue i te informacje mogę tam uzyskać jeżeli chodzi o jakieś dofinansowanie itd. Już szłam z tą wiedzą, że z racji tego, że jestem zatrudniona i wszelkie składki są odprowadzane, mam marne szanse, ale mówię jestem w takim momencie, że trzeba  sprawdzić wszystko i zapukać do każdych drzwi, które są i które są znane.
– I to jest dobre.
– I faktycznie, powiem tak, że, tutaj nie chciałbym się pomylić, ale w Urzędzie Pracy z racji tego, nie było wtedy takich możliwości, bo byłam osobą poleconą właśnie Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej i tam trafiłam. To  był w ogóle czas pandemii, ja dostałam informację, poszłam do pań i miałam dwa tygodnie, żeby złożyć, napisać biznesplan, złożyć i napisać projekt, gdzie ja ten projekt miałam mocno w głowie. Jeszcze nie przedstawiałam wszystkim osobom, z którymi chciałabym na przyszłość współpracować albo były mi potrzebne, żebyśmy wspólnie zasiedli i żeby ujrzało to światło dzienne. Natomiast ja się tego podjęłam. Pani powiedziała, że minimum 10.000 zł można uzyskać, maksymalnie do 50.000 zł, w zależności. Nie ma żadnego projektu. Jest jeszcze jedna osoba, która jest zainteresowana, ale jest mało czasu. Ja myślałam, że odkupię to  zdrowiem, ale zrobiłam to sama.
– Super.
– I dostałam maksymalną kwotę. Wniosek był bardzo wysoko oceniony, więc ja uznaję to za sukces, bo ja jestem terapeutą. Ta wiedza ekonomiczna czy też wszystko jeżeli chodzi o prowadzenie przedsiębiorstwa to było, pani Lucynko, ja byłam może nie uczennicą, prawda? ale to było zasięgnięte z ekonomika i z obserwacji, czytania podręczników, ale to naprawdę od czasu do czasu, bo siedziałam bardzo mocno w literaturze terapeutycznej, a nie prowadzenia przedsiębiorstwa. Ja miałam mocne aspiracje do tego, żeby wykorzystać to, co ja wiem z terapii i z racji tego otworzyć działalność i dzielić się tą wiedzą. Ja mówię z resztą poradzę, bo ja mam taką energię do tego, żeby doprowadzić tą działalność i żeby ona ujrzała światło dzienne i te moje klimaty.

Odtwórz film na temat Rozmowa uczestniczek spotkania Debiuty w partycypacji
Odtwórz film na temat Uczestniczka spotkania Debiuty w partycypacji
Nawet jak wejdziemy w jakąś tam branżę, chcielibyśmy się dobranżowić albo coś innego rozwinąć, no to takie wsparcie  urzędu też by było super na początkowe lata działalności. Jak już określimy się, że już wiadomo, inne są możliwości, tak? bo masz większy zasięg, większe zasoby i wiesz skorzystasz z jakichś tam preferencyjnych dotacji. Natomiast jakby takie jednoosobowe działalności czy te małe firmy, no nie są wspierane i przez rząd, i przez ZUS też.
– Nie ominęło cię ZUS-u.
(śmiech uczestniczek)
– Dlaczego.
– Ale nie nie, bo właśnie chcę zobaczyć to z drugiej strony, bo to jest zderzenie: punkt widzenia, zależy z punktu siedzenia. I to jest otwarta rozmowa, czyli ja mam informację od swojej strony…
– Ja tu państwa w ogóle nie atakuję.
– Ale nie można tego tak rozumieć nawet.
– Dokładnie.
– Ale jestem ciekawa nawet jeżeli są negatywne opinie, to jestem ich ciekawa.

Program „Debiuty w partycypacji” prowadzony przez Fundację Stocznia w partnerstwie z German Marshall Funds finansowany jest ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

Debiuty w partycypacji

Strony

Wesprzyj

Dzięki entuzjastycznym pracownikom i wolontariuszom jesteśmy gotowi wspierać Cię w każdej chwili.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022-2023 | WordPress: Asting                                                           Statut Fundacji  Regulamin darowizn  Poznaj nas  Kontakt

Strona internetowa została wykonana i sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, Komitet do spraw Pożytku Publicznego na lata 2021-2030. Wartość dofinansowania wyniosła 91475 zł natomiast całkowita wartość zadania publicznego wyniosła 105795 zł. 

Projekt realizowany przez Fundację Sama Mama pod nazwą Akademia Mamy obejmował organizację Pikniku rodzinnego Mam i Ja, spotkania sieciująco-informacyjnego oraz warsztatów dla mieszkanek powiatu chrzanowskiego.